Teknik Destek 2014 Doblo d3 Kasa Sabahları Cold Start Yapmıyor

• Konbuyu başlatan mehmetcelebi18
  • Başlangıç tarihi
M

mehmetcelebi18

Üye
Aleyküm selam arkadaşlar. Benim 2014 model Fiat Doblo d3 kasamda bir durum var, sabahları ilk çalıştırmada aracım cold start yapması gerektiği gibi bin devirin üstünde çalışmıyor. Direkt bin devirin altında çalışmaya başlıyor ve öyle kalıyor. Bildiğim kadarıyla, araç soğukken bir süreliğine yüksek devirde çalışarak motorun daha hızlı ısınmasını sağlaması lazım. Ama benimkinde olay tam tersi. Bu durumun sebebi ne olabilir? Motor ısınana kadar geçen süre de normalden fazla gibi geliyor bana. Bir yerlerde bir sıkıntı var gibi hissediyorum ama emin değilim. Bu konuda tecrübesi veya bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Canım kardeşim, soğuk start konusunda az biraz motor sıcaklığına, hava koşullarına falan takılsa da asıl mesele sensörlerden ya da yakıt hattındaki bir sıkıntıdan olabilir. Sana önerim, bir motor test cihazına bağlatıp sensörlerde ya da yakıt sistemlerinde herhangi bir hata kodu çıkıp çıkmadığına baktır. Mümkünse kaliteli bir yakıt kullan ve bir de öyle dene. Hem motoruna iyi gelir hem de sorunun düzelip düzelmeyeceğini anlarsın. Şansın bol olsun 😎

Kanka, dümdüz yakıt meselesi de olabilir ha. İyi bir yakıt deneyip, hala olmazsa sanayiye bir uğra, sensörlerden birinde ciddi bir nakit çıkarmadan küçük bir ayarla düzelebilecek bir sorun olabilir. Hem motor testi de cebinizi yakmaz. Şimdilik en mantıklısı bu gibi, sonra daha büyük masraflara sıra gelir belki. Bol şans!

Kanka, dümdüz yakıt meselesi de olabilir ha. İyi bir yakıt deneyip, hala olmazsa sanayiye bir uğra, sensörlerden birinde ciddi bir nakit çıkarmadan küçük bir ayarla düzelebilecek bir sorun olabilir. Hem motor testi de cebinizi yakmaz. Şimdilik en mantıklısı bu gibi, sonra daha büyük masraflara sıra gelir belki. Bol şans!
Hacı, bu başına gelenler var ya, bende de oldu. En iyisi bir sensörleri kontrol ettirmek. Bazı ufak tefek meseleler kendiliğinden çözülebiliyor, ama bazen de bu küçük işler ciddi maliyetlere dönüşebiliyor. Ben sana diyim, önlemi elden bırakma. Hem iyi bir yakıtla başlarsın, hem de bir ustadan akıl alırsın. İnşallah ufacık bir şeydir ve cüzdanını yormadan halledersin. %100 çözüm bu işin sonunda :)

Arabanın cold start konusunda ufak bir sensör sorunu olabilir, ciddi bir masrafa girmeden önce bir usta kontrol ettirse iyi olabilir. Sen de iyi yakıt dene, belki düzelir. İyi şanslar! 🚗

Arabanın cold start konusunda ufak bir sensör sorunu olabilir, ciddi bir masrafa girmeden önce bir usta kontrol ettirse iyi olabilir. Sen de iyi yakıt dene, belki düzelir. İyi şanslar! 🚗
Sensör sorunu olabilir ama benzer bir problem benzini değiştirdiğimde sıkıntı yapmadı. Seninkinde de belki iyi bir yakıt denemek işe yarar. Umarım çözülür 😊