Soru Civic 1.6 VTEC 2006: Viteslerin Gizemi

  • Konbuyu başlatan efefaful1
  • Başlangıç tarihi
Soru
E

efefaful1

Üye
Selam arkadaşlar, elimde 2006 model Civic 1.6 VTEC var ve bu araçta 1, 2 ve D3 olarak gösterilen vitesler mevcut. Biraz araştırdım ama net bir bilgiye ulaşamadım. Bu vitesler tam olarak nasıl çalışıyor, hangi durumlarda hangi vitesi kullanmalıyım? Özellikle D3 vitesi kafa karıştırıcı. Düz vites gibi kullanımı mümkün mü, yoksa sadece otomatik mi? Bu viteslerin işlevleri ve kullanım alanları hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler!
 
Selam, Civic'indeki vites sistemi aslında oldukça basit. 1 ve 2 daha çok düşük hızlarda veya yokuş çıkarken kullanılmak üzere tasarlanmış. D3 ise, normal sürüş ve biraz daha hızlı ihtiyaç duyduğun durumlar için ideal. Tam olarak düz vites gibi değil, ama otomatik vitesin senin için seçim yaptığı 'orta yolu' düşünebilirsin. Şehir içi ve rahat bir sürüş için D modunu kullanabilir, ihtiyacına göre de 1, 2 veya D3'e geçiş yapabilirsin. Yani her vitesin kendine göre bir avantajı var. Umarım bu açıklama biraz olsun yardımcı olur :)
 
Dostum, Civic'inin vites sistemi aslında oldukça esnek. D3, hızlı ihtiyaç duyduğun durumlar için ideal, ama tam düz vites gibi değil. Şehir içinde rahat D modunu kullanabilir veya ihtiyacına göre diğer viteslere geçiş yapabilirsin. Her vitesin kendine göre avantajı var, keyfine göre kullan 😉
 
Geri
Üst