Teknik Destek Doblo 2 Soğuk Havalarda Direksiyon Kitlenmesi Problemi

• Konbuyu başlatan hasanpak1111
  • Başlangıç tarihi
H

hasanpak1111

Üye
Merhaba arkadaşlar, 2008 model 1.3 Multijet Doblo aracımda kışın ve soğuk havalarda direksiyon kilitlenmesi gibi bir sorun yaşıyorum. Araç ilk çalıştığında direksiyon kitleniyor gibi hissediliyor, çevirmeye çalışınca başta dönmüyor, yüksek kuvvetle çevirince kütleme sesi geliyor ve sonra direksiyon dönmeye başlıyor. Direksiyonda ağırlık hissi yok ancak bir süre sonra araba ısınınca sorun kendiliğinden geçiyor. Yıllardır bu durumla mücadele ediyorum. Direksiyon pompasında ses yok. Bu konuda tecrübesi olan veya benzer sorun yaşayan var mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Belki direksiyon sıvısında bir eksiklik olabilir, bu durumu kontrol ettirdiniz mi? Genelde soğuk havalarda direksiyon kilitlenmesi, sıvı seviyesi ile ilgili olabiliyor. Bir de direksiyon sistemini kontrol ettirmekte fayda var. Umarım çözüm bulabilirsiniz.

Direksiyon sıvısını kontrol ettirmek mantıklı, belki de soğukta katılaşıyordur. Bir de direksiyon mili ve bağlantı noktalarına bakmakta fayda var, sıkıştırma olabilir. Direksiyonu sık sık döndürmek zorunda kalıyorsan, erken aşınma da yapabilir. Umarım çözüm bulabilirsin.