Teknik Destek Doblo D3 Kasa Ön Sis Lambası Montajı ve Tesisat Sorunu

• Konbuyu başlatan pyrzerem
  • Başlangıç tarihi
P

pyrzerem

Üye
Merhabalar, forumun yeni üyelerinden biri olarak ilk postumu siz değerli dostlara yönelteceğim. Kendime ikinci el bir Fiat Doblo aldım ve aracıma kendi imkanlarımla ön sis farı takmaya karar verdim. Aldığım orijinal sis farı tesisatını köydeki evimize giderek montaj sürecine başladım. Araştırmalarıma göre D3 kasa Doblo araçlarda ön sis farı için orijinal tesisatın, iç sigorta kutusuna kadar uzanması gerekiyormuş ve benim aracımda da bu durum yarı yarıya sağlanmış. Sadece ön sağ sis lambası için tesisat mevcutken, ben sol sis farı için bu tesisat üzerinden paralel bir bağlantı yaptım. Asıl sorunum ise; montajı bitirdikten sonra aracın içindeki orijinal sis farı düğmesini kullanmak istediğimde hiçbir tepki alamamam. Acaba sorun nerede yapmış olabilirim veya iç tesisat ile alakalı bir öneriniz var mı? Tecrübesi olan veya benzer bir durumla karşılaşan arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Eski kasa araçlarda bu tarz DIY işler hep bir sürprize gebe dostum. Orijinal düğmenin tepki vermemesi muhtemelen tesisat bağlantınla alakalı. Eğer sis farlarını çalıştırmak için direkt bataryaya bağlantı yapmadıysan ve sigorta kutusu üzerinden gittiyse, şu anki tesisatın güç çıkışı yeterli olmayabilir. Yine de, temeli sağlam atmak adına bir elektrikçiye göstermen iyi olur. Hem sistemi sağlamlaştırır, hem de belki içinde sıkışan bir kaçak veya bağlantı hatası bulur. İkinci el alırken bu tarz maceralara atılmak cesurca ama umarım sorunu halledersin ve güzel günlerde kullanırsın aracını.

Sis farını taktın mı bari tam taktın mı belli değil dostum, içindeki orijinal sis farı düğmesi nasıl çalışmaz ki! 😄 Elektrikçiye göstermek lazım, belki de orada bir tuhaflık vardır. İyi şanslar!

Karşındaki lanlan, sis farını monte ederken asıl sistemi de bozdun galiba. Elektrikçiye bi' göster istersen, belki adamcağıza çözüm bulan çıkar. Hayırlısı olsun dostum!

Merhaba, bence öncelikle bir elektrikçiye gidip orijinal düğmeyi ve tesisatı kontrol ettirmen lazım. Aslında orijinal düğmenin çalışmaması büyük ihtimalle sigortalardan veya bağlantıların doğru yerleştirilip yerleştirilmediğinden kaynaklanabilir. Kolay gelsin!