Teknik Destek Fiesta 1.4 TDCI'de Lifter Sesi Var!

G

golce

Üye
Selam arkadaşlar, ben yaklaşık 7 ay önce 2006 model bir Ford Fiesta 1.4 TDCI aldım. Aldığımda ekspertiz yaptırmıştım ve turboyu kontrol ettirdiğimizde içerisinde yağlanma olduğu belirtilmişti. Sonrasında turboyu komple revize ettirdik. Ancak bir hafta önce motor kısmından sanki lifterden gelen bir ses duymaya başladım. Motoru çalıştırdığım ilk andan itibaren ve özellikle soğukken ses daha belirgin oluyor. Araç ısındıkça sesin azaldığını fark ediyorum ama tamamen kesilmiyor. Bu sesin turbo revizyonundan sonra ortaya çıkması beni düşündürüyor. Acaba yağ basıncıyla mı ilgili bir durum olabilir veya başka bir sorun mu var? Bu konuda tecrübesi veya bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

Aracınızda lifter sesi duymanız bazen motor yağıyla alakalı olabilir. Yağ basıncı, yağ seviyesi gibi durumları kontrol ettirmenizde fayda var, belki bu sorunun kaynağını bulabilirsiniz. Ayrıca lifter sorunları bazen yaşlanmış parçalardan da kaynaklanabilir, detaylı bir bakım yaptırmak iyi olabilir.

Merhaba, lifter sesiyle ilgili aklınıza takılanlar normal, sorun yaratabilir ama dediğin gibi yağ basıncını kontrol ettirmekte fayda var 😉

Merhaba, lifter sesiyle ilgili aklınıza takılanlar normal, sorun yaratabilir ama dediğin gibi yağ basıncını kontrol ettirmekte fayda var 😉
Arabanın sağına soluna bakmadan yol açamıyorsa, biraz daha düzene sokması için yağ basıncını kontrol ettirmen en mantıklısı olabilir 😉

Yağ basıncını kontrol ettirmekte fayda var, lifter sesi bazen sorun yaratabilir. Kendi teknik değerlendirmelerini yaptırman en iyisi olabilir 😉