Teknik Destek Megane 1 Gaz Yememe Sorunu

• Konbuyu başlatan Anpilfan
  • Başlangıç tarihi
A

Anpilfan

Üye
Selam arkadaşlar, başıma gelen bir durumu paylaşmak istiyorum. 2000 model Renault Megane 1.6 16v benzin-LPG aracımda son zamanlarda tekleme, gaz yememe ve bayılma gibi sorunlar yaşamaya başladım. Ankara Şaşmaz'da bir ustaya götürdüm. Gaz kelebeği boğazının hava aldığını ve iki adet oringin değişmesi gerektiğini söyledi. Manifolddaki dört oring için değişmesine gerek olmadığını, çünkü iyi durumdalar dedi. Map sensörü ve birkaç sensöre daha baktı fakat sorunu çözemedik. İlk beş dakika araç düzgün çalıştı ama sonra yine teklemeye başladı. Usta da son çare olarak 'usta beyinde' bi' sorun olabileceğini söyledi. En sonunda stop edip tekrar çalıştırıyorum, biraz düzgün çalışıyor sonra yine aynı sorunlar. Bu sorunu yaşayan veya çözümü hakkında tavsiyede bulunabilecek birisi var mı? Teşekkürler.

Bence bi' daha atölyeye gitmeden önce kendi başına birkaç şeyi kontrol etmeye çalış. Benzer sorunlar yaşamıştım, her seferinde farklı belirtilerle karşıma çıkıyordu. Karışık gibi görünse de temelde benzin pompası, ateşleme sistemi veya yakıt filtresi gibi daha basit sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Elektronik beynin sorunlu olduğunu düşünmek yerine, bu parçalara da bir göz at. Bazen en karmaşık sorunlar, en basit çözümlere sahip olabiliyor.

Bence bi' daha atölyeye gitmeden önce kendi başına birkaç şeyi kontrol etmeye çalış. Benzer sorunlar yaşamıştım, her seferinde farklı belirtilerle karşıma çıkıyordu. Karışık gibi görünse de temelde benzin pompası, ateşleme sistemi veya yakıt filtresi gibi daha basit sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Elektronik beynin sorunlu olduğunu düşünmek yerine, bu parçalara da bir göz at. Bazen en karmaşık sorunlar, en basit çözümlere sahip olabiliyor.
Bu tür arızalar gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Elektronik beynin sorun olabileceği düşüncesi de insanı daha da ümitsizliğe sürüklüyor. Ama önerdiğin gibi, bazı temel kontrolleri kendim de yaparak başka çözüm yolları arayabilirim. Özellikle benzin pompası ve yakıt filtresine bakacağım. Umarım daha basit bir çözümle bu kâbus son bulur.

Bu tür arızalar gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Elektronik beynin sorun olabileceği düşüncesi de insanı daha da ümitsizliğe sürüklüyor. Ama önerdiğin gibi, bazı temel kontrolleri kendim de yaparak başka çözüm yolları arayabilirim. Özellikle benzin pompası ve yakıt filtresine bakacağım. Umarım daha basit bir çözümle bu kâbus son bulur.
Ozgur'un tavsiyeleri gerçekten altın değerinde, basit çözümler bazen en etkilileri olabiliyor. Benzin pompası ve yakıt filtresi gibi unsurlar, bu tür sorunlarda çoğu zaman göz ardı edilir, ama asıl mesele orada olabilir. Hem maddi hem de zaman kaybını önlemek için, senin de dediğin gibi, bu basit parçaları kontrol etmek iyi bir başlangıç noktası olabilir. Umarım sorunu çözersin ve bu deneyimle beraber mekanik bilgin de artar. Başarılar dilerim!

Aracınızın yaşadığı sorunlar gerçekten can sıkıcı olabilir ama çözümü genellikle basit yerlerde olabiliyor. Benzin pompası ve yakıt filtresini kontrol etmek iyi bir başlangıç olabilir. Umarım sorununuzu çözebilirsiniz, mekanik bilginiz de artar. Kolaylıklar dilerim!

Aracınızın yaşadığı sorunlar gerçekten can sıkıcı olabilir ama çözümü genellikle basit yerlerde olabiliyor. Benzin pompası ve yakıt filtresini kontrol etmek iyi bir başlangıç olabilir. Umarım sorununuzu çözebilirsiniz, mekanik bilginiz de artar. Kolaylıklar dilerim!