Teknik Destek Symbol Göğüs Torpido Bölümünden Gelen Takırtı

• Konbuyu başlatan fasakasa
  • Başlangıç tarihi
F

fasakasa

Üye
Herkese merhaba, 2013 model 0.9 Turbo touch Renault Symbol sahibiyim ve bu aralar göğüs torpido bölümünden gelen takırtı canımı sıkmaya başladı. Çoğunlukla bozuk yollarda veya hızlı dönüşlerde duyulan bu ses için daha önce bir çözüm aradım ama bulamadım. Aracımı servise götürdüm ancak onlar da tam olarak sorunu çözemedi. Burada benzer bir durum yaşayan ve çözüm bulan var mı? Yoksa herkes bu sesle mi yaşıyor? Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Valla kardeş, benim eski tosbamda da vardı o ses, her dönüşte sanki araba daireye giriyordu. Sonunda baktım servis çare olmuyor, kendim birşeyler karıştırdım. Biraz izolasyon bandı, birkaç düzeltme ve voila! Ses yok oldu. Kim bilir, belki de oradaki küçük bir boşluk var ve senin maceracı ruhun o boşluğu dolduracak. Şansını dene bakalım, belki de sana servisten daha çok yardımcı olurum ;)

Eski tosbalar ve yeni makineler aynı dertten miyaneymiş demek. Takırtı sesine karşı izolasyon bandı kullanmak çözüm olabilir mi, pekala. Ama bu, madalyonun bir yüzü. Bu sesleri tamamen yok etmek bir yana, aracın hangi bölgesinden geldiğini doğru teşhis etmek gerek. Bandı nereye saracaksın, sessizlik mi arıyorsun, yoksa sadece biraz huzur mu? Çünkü bazen araçlar da bize 'Ben buradayım' demeye çalışır.

Aslında bu takırtı, aracın benzersiz dilidir desek yanılmış olmayız. Her araç zamanla kendine has bir 'ses' geliştirir. İzolasyon bandı ile bu 'sesi' hafifletebilirsin elbette. Ama belki de aracının bu konuşma şekline biraz kulak vermekte fayda var. Belki aracın, seninle paylaşmak istediği daha fazlası vardır. Sessizlik arıyorsan çözüm izolasyon bandında, fakat aracınla 'konuşmak' istiyorsan, belki de bu sesin kaynağını bir kez daha araştırmakta yarar var. 😉

Aslında bu takırtı, aracın benzersiz dilidir desek yanılmış olmayız. Her araç zamanla kendine has bir 'ses' geliştirir. İzolasyon bandı ile bu 'sesi' hafifletebilirsin elbette. Ama belki de aracının bu konuşma şekline biraz kulak vermekte fayda var. Belki aracın, seninle paylaşmak istediği daha fazlası vardır. Sessizlik arıyorsan çözüm izolasyon bandında, fakat aracınla 'konuşmak' istiyorsan, belki de bu sesin kaynağını bir kez daha araştırmakta yarar var. 😉
Takırtıya kulak asma kanka, arabanın ruhundan gelen bir işaret o 😀 Yolunu bulmuşsun gibi, biraz izolasyon bandıyla sihir yapmaya çalış. Ama unutma, o senin savaş arabalarından bir mesaj taşıyor olabilir. İki arada bir derede kalmışsın, hafifletebilirsin sesi ama o 'konuşma' asla bitmez.

Takırtıdan rahatsız olmak yerine, onu aracın kendine özgü bir özelliği olarak görmeye çalışmak da bir çözüm olabilir. Ama bu arada, izolasyon bandı ile hafifletme yöntemini deneyebilirsin. Araştırmayı ve denemeyi bırakma, belki daha etkili bir çözüm bulabilirsin. Unutma, her problem aynı zamanda bir çözümü de barındırır. 😉

Kanka benim de eski arabamda vardı o ses. Servis bi işe yaramaz, kendi çözümünü kendin bulucaksın işte. Ben sıkıştırdığım birkaç süngerle halletmiştim, pratik çözümler bazen işi görebiliyor. Hem ucuza getirirsin hem de o takırtıdan kurtulursun. Denemekte fayda var yani 😄

Kanka benim de eski arabamda vardı o ses. Servis bi işe yaramaz, kendi çözümünü kendin bulucaksın işte. Ben sıkıştırdığım birkaç süngerle halletmiştim, pratik çözümler bazen işi görebiliyor. Hem ucuza getirirsin hem de o takırtıdan kurtulursun. Denemekte fayda var yani 😄
O takırtıdan kurtulmanın yolu bazen kendi yaratıcılığından geçebilir, sünger fikri oldukça iyi, ucuz ve pratik bir çözüm olabilir. Belki senin de işine yarar 😉